15 Mart 2013 Cuma

FİNAL 4            Cev Erkekler Şampiyonlar ligi yarın başlıyor. Kilometrelerce uzaktaki soğuk Sibirya bölgesinin Omsk şehrinde 2 gün sürecek olan ve içimizi ısıtacak bu Avrupa’nın voleyboldaki en değerli organizasyonuna sadece 24 saat kaldı. Lokomotiv NOVOSIBIRSK ‘in evsahipliğinde düzenlenecek olan bu büyük organizasyona katılacak diğer takımlar  ise ;

·         Zaksa KEDZIERZYN-KOZLE ( POLONYA )

·         Bre Banca Lannutti CUNEO ( İTALYA )

·         Zenit KAZAN ( RUSYA )

Bu 4 takımı kısaca tanıtalım , İlk olarak eski dost Castellani’nin takımı Zaksa ile başlayalım.
Zaksa KEDZIERZYN-KOZLE ( POLONYA )
TAKIM KADROSU


1             Serhiy Kapelus                  Ukraine
2             Łukasz Koziura                  Poland
3             Dominik Witczak               Poland
4             Antonin Rouzier                 France- pasör çaprazı
5             Paweł Zagumny                 Poland- pasör
6             Krzysztof Zapłacki             Poland
7             Grzegorz Pilarz                   Poland
8             Jurij Gladyr                        Ukraine –Polonya vatandaşı– orta oyuncu
9             Łukasz Wiśniewski             Poland-   orta oyuncu
10           Maciej Polański                  Poland
12           Felipe Fonteles                    Brazil-       4 numara smaçör
13           Rogerio Nogueira                Brazil
14           Mateusz Kamiński               Poland
15           Piotr Gacek                         Poland-   Libero
16           Michał Ruciak                     Poland-    2 numara smaçör
17           Marcin Możdżonek             Poland
Başarıları : Polish Volleyball League ŞAMPİYON  1998, 2000, 2001, 2002, 2003
Polish Volleyball League FİNAL : 1997, 1999, 2011
Polish Cup Winners:                    2000, 2001, 2002, 2013
CEV Champions League             3rd Place: 2003
CEV Champions League             4th Place: 2002
Confederation Cup                     2nd Place: 2011
Confederation Cup                     3rd Place: 2000
                En son 10 sene önce Polonya liginde şampiyon olan ve daha sonra durgunluk dönemine giren Zaksa takımı 2011 senesinde tekrar kıpırdandı ve iyi bir yatırım ile tekrar polonya liginde söz sahibi olmaya başladı. Zaksa'nın durgunluk dönemi sırasında Belchatow takımının ligi sürklase etmesinin de büyük payı vardı. Koç CAstellani Polonya ligini çok iyi bilen o ligde sayısız kupalar almış , Polonya Milli takımı ile o yeni jenerasyon ile 2009 yılında Türkiye de düzenlenen Avrupa Şampiyonasında şampiyon olmuş son derece iyi bir koç . Castellani ve pasör Zagumny önderliğinde çok güzel bir kadro kuran Zaksa bunun meyvesini Arkas'ı eleyip Final 4'a kalarak aldı. Kendi liginde ise şampiyonluk için yarı final maçları oynuyor. 


          Yukarıya bütün kadroyu yazdım , ilk 6 oyuncusu ve liberoların yanlarına belirttim.. 

 •  Zaksa takımının tartışmasız en güçlü bölgesi Zagumny'nin oynadığı pasör böglesi. Zagumny inanılmaz iyi bir pasör . fiziki dezavantajına ve yıllanmış dizine rağmen çok zeki bir şekilde takımını çok dengeli ve çok güzel yönetiyor. Belki Final 4 a katılacak olan diğer takımlardaki pasörler içinde fiziksel olarak en zayıf oyuncu konumunda ama muazzam pas stili ve zekası ile halen Avrupa'nın en iyi bir kaç pasöründen ..
 • Orta oyuncuları da oldukça güçlü .Ukrayna asıllı Galdyr ve genç Polonya'lı Wisniewski ile hem hücumda hemde blok kısmında çok etkili oynuyorlar. Zagumny manşetten gelen pas kalitesi ne olursa olsun ortalarını devamlı kullanan bir pasör. Polonya milli takım orta oyuncusu Madzonek ise genelinde yedek başlıyor ve maç içindeki durumlara göre oyuna dahil oluyor. 
 • Smaçörleri Brezilyalı Fonteles ve Polonyalı Ruciak bu takımın tabiri caizse '' işçi'' oyuncuları .Manşet ve savunma kısmında oldukça etkili isimler. FOnteles daha çok hücumda sivrilen oyuncu , oldukça hırslı ve çok iyi servis atan bir oyuncu. Ruciak daha fazla manşet ve savunma görevlerini üstleniyor. 
 • pasör çaprazları ise Fransız Milli oyuncu Rouzier . 2011 senesinden beri bu takımda görev alıyor. Aslında ünü çok olan ama bence kalıbının oyuncusu olamayan bir oyuncu. En iyi performansını 6lı play off larda ARkas deplasmanında sergiledi. 
 • Libero bölgesinde tecrübeli oyuncu Polonya milli takımından hatırlayacağımız Gacek oynuyor. 

   Çok zor olacak ama benim gönlüm Castellani'nin kazanmasından yana , iyi savunma yapan iyi servis atan bir takım , Zagumny nin biraz diz problemi var ,  Castellani onu polonya liginde çok fazla oynatmıyor final 4 a saklıyor diyebiliriz.  Orta oyuncularının göstereceği performans az çok belli olan bir takım Zaksa , onlar her zaman hücum ve savunmada belli bir disiplin ile oynuyorlar. burada en belirleyici faktörler Fonteles ve Rozuier in göstereceği performanslar olacaktır. 
                                      Bre Banca Lannutti CUNEO ( İTALYA )
TAKIM KADROSU 


1 - Luigi MASTRANGELO: -     İtalya 
2 - Oleg ANTONOV -             Rus/İtalya               Pasör çaprazı 
3 - Andrea MARCHISIO:         İtalya 
4 - Earvin NGAPETH:            Fransa -                  Smaçör 5 - Daniele DE PANDIS:          İtalya -                   Libero - 19846 - Andrea GALLIANI:            İtalya     


7 - Wout WIJSMANS:             Belçika/İtalya -         Smaçör 8 - Emanuel KOHUT:             Slovakya -               Orta 
9 - Nikola GRBIC:                  Sırbistan -                Pasör 10 - Dore DELLA LUNGA:        İtalya 


11 - Tsvetan SOKOLOV:         Bulgaristan -             Pasör çaprazı/Orta 

12 - Nimir ABDELAZIZ:           HOllanda 

13 - Andrea ROSSI:                İtalya 


Koç : Roberto PIAZZA

Başarıları :
Birleşmiş Milletleri andıran kadrosu ile Cuneo takımı ilk defa Cev Şampiyonlar Liginde mücadele edecek. İtalyan takımı olmasına rağmen ilk 6 sında hiç ''orjinal '' İtalyan oyuncu bulundurmuyor. Antonov (Rus asıllı italya vatandaşı ) - Wijsmans (Belçika asıllı İtalyan vatandaşı ) çift pasaport ile oynayan oyuncular. Hoca olarak yıllarca Fenerbahçe'nin kıymetini bilemediği Daniele Bagnoli'nin ( 2001-2007 -Treviso  / 2007-2008 - Dinamo Moskova ) yardımcılığını yapan 2010 senesinden sonra Sisley Treviso'yu çalıştıran Roberto ile anlaşan Cuneo hocanın ilk senesinde Final 4'a kalmayı başardı . Final 4 daki bu 4 takım içinden sistem olarak en garip ve karmaşık oynayan takım Cuneo . Yukarıya ilk 6 oyuncularını yazdım , Cuneo takımı çok ilginçtir 2 pasör çaprazı ile oynuyor. Aslında pasör çaprazlarından Sokolov( Trentino oyuncusu Cuneo'da  bu sene kiralık oynuyor ) u Kohut ile beraber orta oyuncu olarak kullanıyor. Sokolov 2.07 lik boyu ile file önünde savunma ve blok kısmında etkili bir oyuncu , Sokolov arka alan oyuncusu olduğu zamanlarda hücum olarak pasör çaprazı gibi 3 metre çizgisi arkasından hücum ediyor. Hucum olarak oldukça çeşitlilik yaratan bu sistemin kaymağını Macerata maçında yediler. Çok karışık izah etmiş gibi oldum ,şayet Cuneo aynı sistem ile oynarsa  yarın ilk  maçı izlediğimiz zaman dikkatlice izlersek daha rahat anlaşılacaktır. Orjinal orta oyuncu olarak sadece Kohut görev alıyor. 

Birer cümle ile mevkiler ve oyuncuları değerlendirecek olursak 


 • Nikola Grbiç : Yıllanmış şarap gibi bir pasör , dünyanın en iyi pasörlerinden Grbiç halen çok güzel oynuyor. 40 yaşında ama 30 luk gibi oynuyor. Onu anlatmak burada  onun hakkında birşeyler yazmak gereksiz ,  yarınki maçı  pasör sabırsızlıkla bekliyorum, iki tane çok iyi pasörün (Zagumny-Grbiç ) karşılaşması güzel olacaktır. 
 • Smaçörleri :Ngapeth ve Wijsmans , genç Ngapeth (2 sene önce Tours ile bize karşı oynamıştı ) çok iyi servis atan oldukça atletik ve manşetini de geliştiren bir oyuncu , 6 numara hücumları oldukça etkili , Grbiç bu iki smaçörden Ngapeth i hücumda daha fazla kullanıyor. Son turda Macerata takımı bütün servisi Ngapeth üzerine yıksada hiç manşet hatası yapmadı. Tecrübeli Wijsmans ise takımda pis işler diye tabir ettiğimiz savunma kısmında daha çok çalışan blok tutma konusunda her daim etkili olan bir isim , tam bir görev adamı.
 • Pasör Çaprazı : Genç rus asıllı italyan vatandaşı Antonov maçlara göre iniş çıkış gösteren bir oyuncu , Macereta ilk maçında inanılmaz kötü oynamasına rağmen rövanş maçında çok etkili olmuştu. Antonov savunması fena olmayan bir çapraz. 

 • Az önce belirttiğim gibi diğer pasör çaprazları Bulgar Sokolov son çeyrek final serisinde orta oyuncu gibi oynadı , hücum oyuncusu olarak oldukça etkili bir oyuncu , Blok tutma konusunda iyi oyuncu. 

 • Diğer orta oyuncuları Kohut hücumdan ziyade işin savunma kısmında çok daha fazla görev alan bir oyuncu , tabi 2 pasör çaprazlı oynadıkları için son maçlarda Kohut'a hücumda çok fazla görev düşmedi. 

Rakipleri Zaksa gibi Cuneo da çok iyi servis atan daha doğrusu smaç servise çok yüklenen bir takım, servis atarken gününde olurlar ise Zaksa'yı çok zor bir maç bekliyor. Tabi aynı durum manşet içinde geçerli etkili gelen Zaksa servislerinde smaçörleri iyi performans sergileyemez ise Zaksa etkili ortaları ile çok rahat maç alabilir. Her açıdan yarı Final ilk maçı çok keyifli olacak.   Zenit KAZAN ( RUSYA )TAKIM KADROSU 


Matthew Anderson                  Usa                    Smaçör 
Nikolay Apalikov                      Rusya                 Orta **
Ivan Demakov                          Rusya 
Valerio Vermiglio                     İtalya                   Pasör 
Eugeniy Sivozhelez                  Rusya                 Smaçör 
Aleksandr Volkov                     Rusya
Igor Kolodinsky                         Rusya 
Alexey Cheremisin                   Rusya 
Yury Berezhko                           Rusya 
Vitaliy Matychenko                    Rusya 
Alexander Abrosimov              Rusya                Orta  **
Alexey Obmochaev                  Rusya                Libero 
Vladislav Babichev                   Rusya               Libero 
            Maxim Mikhaylov                         Rusya               Pasör Çaprazı 
DAvid Lee Cameron                    Usa                   Orta 

Koç : Vladimir ALEKNO 


         Başarıları : 

Rusya Şampiyonluğu2007, 2009, 2010, 2011, 2012
Cev Şampiyonlar Ligi  Şampiyonluğu : 2008, 2012 
Cev Şampiyonlar Ligi Fİnalisti :  2011 

 Zenit Kazan takımı Rusya Erkek Voleybol takımını da çalıştıran ve son derece değerli bir hoca olan Alekno önderliğinde bu kupanın favorisi durumunda. Son iki sezonda final oynama başarısını gösterdiler. 2007 senesinde Ball ve Stanley önderliğinde atağa kalkan takım Rusya ligini domine eder vaziyette. Alekno çok iyi bir hoca galibiyet için her türlü riski alan asla pes etmeyen ve devamlı oyunun içinde olan bir hoca. Zenit takımı ekol bir takım yıllardır makine düzeni gibi oynayan ve her daim bu ligde söz sahibi olmuş son derece saygın bir ekip. İtalyan pasör önderliğinde ve yeni nesilin en iyi pasör çaprazı Maxim Mikhaylov önderliğinde korkutucu bir hücum hattına sahip bir takım görünümünde. 

Bu seneki en büyük sıkıntıları manşet de yaşadıkları sorunlar , özellikle mükemmel manşet oranları bazı maçlarda yerlerde sürünüyor , tabi çok iyi pasörleri olduğu için bu kötü manşet oranlarına rağmen son derece iyi hücum edebiliyorlar fakat bu kötü manşet oranları Final 4 gibi çok yüksek seviye voleybol oynanılan turnuvada başlarına sorun açabilir. 

Zenit Kazan takımına da bir göz atalım , 


 • Yıllar süren İtalya macerasına 2 sene ara verip Rusya yolunu tutan bir başka değerli pasör Vermiglio Zenit takımının Maxim ile beraber en güçlü oyuncusu. Zenit takımı 5 sene boyunca ( 2006-2011) Usa milli takım efsane pasörü Lloy Ball ile oynadı ve Ball dan sonra Vermiglio'nun üzerine büyük bir yük bindi ama tecrübeli ( 37 yaş ) italyan pasör bu görevin altından son derece iyi bir şekilde kalktı. Zenit takımının kötü manşet oranlarına rağmen takımını çok iyi yönetiyor. 

 • Maxim Mikhaylov: Yeni neslin tartışılmaz en iyi ve en etkili ismi. İvan dan sonra bizim takımda hangi pasör çaprazını görmek istersin diye sorsalar benim cevabım bu isim olur. Oyunun her bölgesinde çok etkili bir oyuncu , hücum gücü zaten tartışılmaz , çok güçlü servis aıyor çok iyi blok tutar ve fena olmayan bir savunması var. Maxim'in fundementali o kadar iyi ki 2012 olimpiyatlarında Brezilya karşısında 2-0 geriye düştüklerinde Alenko onu 4 numaraya çekip , çapraza Muserksy i almıştı ve Maxim 4 numara hiç zorlanmadan oynamıştı. Zenit bu kupayı alırsa büyük ihtimal Maxim MVP olacaktır. 
 • Anderson : Yeni nesil USa milli takımının etkili 4 numaralarından , 2.06 lık boyuna rağmen fena olmayan bir manşet yüzdesi var. İlk defa rusya liginde oynuyor , dönem dönem vasat performans gösterse de iyi bir oyuncu. Servis üzerine yıkıldı mı biraz zorlanıyor. Alenko Anderson ile beraber manşete genellikle Sivozhelez i sokuyor, fakat kendisinden  çok memnun olduğu söylenemez oyun içinde bazen diğer rus smaçör Berezhko'yada şans veriyor. 
 • Amerikalı milli oyuncu D.Lee orta oyuncu olarak devamlı oynuyor.oldukça atletik ve iyi bir oyuncu  onunla beraber dönem dönem Rus Mİlli Apalikov ve diğer Rus oyuncu Abrosimov beraber oynuyorlar. 
    Zenit Kazan takımı manşette sorun yaşaması en büyük sıkıntısı iken bütün takım halinde çok iyi blok tutması ve iyi savunma yapan bir takım olması ise en büyük avantajları . çok tecrübeli bir takım son 2 yılın finalisti .Gelelim Evsahibi takıma 


Lokomotiv NOVOSIBIRSK ( RUSYA ) 

TAKIM KADROSU 


1    Zubkov                Andrey    
2DIVISLukas, Srsmaçör 
3NILSSONNils Jon Marcus Çapraz
4VOLVICHArtem orta 
5MAKHORTOVViacheslav
6SAMMELVUOTuomas
7VORONKOVFilipp
8BIRYUKOVDenisSmaçör 
11ZHILINIlya
12BUTKOAlexander  Pasör 
13GOLUBEVValentinLibero 
16GUTSALYUKAlexander     orta          


BAŞARILARI 

Kazanılmış herhangi bir avrupa kupası yok . 1990 senesinde Cev Cup ta yarı final oynamış.
Rusya kupasında 2009 2010 2011 de 3 kes final oynamış ve 2009, 2010 senesinde bu kupayı kazanmış .

 En az bilgi sahibi olduğum takım olduğu için evsahibini sona bıraktım. Buradan  işkembeden sallamak istemiyorum bu sezon sadece 1 tane maçlarını izledim, diğer 3 takım kadar izlemedim. Ama tabiki tanıdığımız oyuncular var en azından onlar hakkında biraz bilgi verelim . Geçen sene bizimle aynı gruptaydılar ve bizi her iki maçta da eze eze yenmişlerdi. 

 • Pasörleri Butko benim de sevdiğim beğendiğim bir pasör , Grankin ile beraber Rusya milli takımının pasörlüğünü yapıyor. 1.98 boyu ile bir pasör için oldukça iyi bir fiziği var , çok iyi smaç servis atar fakat Butko'nun da maç içinde ara arar kopma gibi sorunları var , o sorunu çözerse ileride çok büyük bir pasör olabilir. Geçen seneki Arkas ile oynanan o seride izmir deki o berbat ortamda resmen dağılmış ve kötü bir maç oynamıştı, takımın grup maçlarına baktım , yenildikleri maçlarda 5.5 puan gibi çok kötü puanlar almış yendikleri maçlarda 7 nin altında puanı yok. Butko nun arası yok , genellikle iyi oynuyor ama koptumu da tam kopuyor. 
 • Lucas Divis : Bizim eski oyuncumuz ,birçok oyuncu gibi  çömezliğini bizde attıktan sonra kendisini çok geliştirdi , keşke fırsat olsa geri alabilsek , fena olmayan manşeti , iyi blok tutması iyi servisleri ve takım oyuncusu olarak her eve lazım bir oyuncu diyebiliriz. dönem dönem manşet de dağılma ihtimali de yok değil , diğer smaçörleri Rusya milli takım oyuncusu genç Denis Biryukov, iyi manşeti olan tipik bir rus oyuncusu. 
 • Aslında sezon başında USa milli takım pasör çaprazı Clayton Stanley ile anlaşmışlardı fakat Clayton'ın sakatlık problemi sebebi ile İsveçli Pasör çaprazı Nilsson     ( 2.08 takip edenler İraklis'ten hatırlıyabilirler , CLayton İraklis'ten Zenite gidince Nilsson gelmişti tarih yine  tekerrür etti bir kez daha Nİlsson Clayton arkasından bir klübe geldi. ) ile anlaştılar. İyi servis atan güçlü bir pasör çaprazı , aslında geçen seneki Kübalı pasör çaprazları Bozulev da iyi bir çaprazdı fakat neden yolları ayrıldı onu bilemiyorum.
 • Genç orta oyuncuları Artehm Volvic 2.13 lük boyu ile bloklar da oldukça etkili bir oyuncu tabi bu fiziğinin dezavantajı olarak biraz hantal bir isim. Ama ritmi bulunca ve Butko onu iyi kullanırsa hücumda büyük bir güç olur. 

4 tane birbirinden değerli pasörün bir arada olacağı çok güzel bir Final 4 olacak. Zenit Kazan harici diğer 3 takımın Final 4 da ilk defa mücadele edecek olmaları ise bir diğer ayrıntı. Mutlaka bu 3 takımda bunun heyecanı olacaktır. Mantıken bakıldığı zaman Zenit Kazan manşet sorununa rağmen bu kupanın favorisi durumunda , Castelleni dostumuzun bu kupayı almasını çok istiyorum ayrıca kariyerinin son günlerini yaşayan Nikola Grbiç için ise bu kupayı alırsa onun adına çok güzel ve anlamlı olacaktır. Her açından son derece heyecanlı ve güzel maçların oynanmasını temenni ediyorum.


Canlı yayın bilgide verelim , NTVSPOR canlı olarak Final 4 u yayınlayacak 

YARI FİNAL ; 16/03/2013 

6 MART 2013 CUMARTESİ
11:30 ZENİT KAZAN – LOKOMOTOTİV NOVOSİBİRSK 
14:30 CUNEO – ZAKSA | 

FİNAL : 17/03/2013


17 MART 2013 PAZAR

15:30 FİNAL MAÇI | CEV ŞAMPİYONLAR LİGİ

Herkese iyi seyirler ,

Cem AĞRAK
Hiç yorum yok: