22 Şubat 2013 Cuma

FİNAL 4 EŞLEŞMELERİ BELLİ OLDU
16/17 Mart 2013 tarihlerinde Lokomotiv NOVOSIBIRSK’ in ev sahipliğinde düzenlenecek olan Cev Erkekler Şampiyonlar ligi  Final 4 a katılacak olan diğer 3 takım çok çekişmeli ve heyecanlı geçen çeyrek final maçlarından sonra belli oldu. Maçlar sonucunda;

·         Zaksa KEDZIERZYN-KOZLE –Polonya
·         Bre Banca Lannutti CUNEO- İtalya
·         Zenit KAZAN- Rusya
·         Lokomotiv NOVOSIBIRSK –Rusya ( Ev sahibi takım )


takımları şampiyonluk için mücadele edecekler.

Çeyrek final maçlarına kısaca değinecek olursak ,

Zaksa-Arkas : ( 3/2 – 1/3 ) –

( Agamez 25 , Perrin 13 ,Duff 10 / Rouzier 27 , Fonteles 19 , Wisniewski , Gladyr 8 )


Polonya temsilcisi ve eski dost değerli hoocamız Castellani’nin çalıştırdığı Zaksa takımı her iki maçta da ARkas’ı yenerek final 4 bileti aldı. İzmirde oynanan ikinci maç ilk maçın aksine çok daha rahat geçti.  Avrupa’nın ve Dünya’nın sayılı pasörlerinden Pawel Zagumny’nin şiir gibi oynadığı ve takımını çok iyi oynattığı maçta polonya temsilcisi ilk maçın aksine zorlanmadan bu gürültülü izmir deplasmanında galip gelmesini bildi. Daha önce yine yazmıştım yine hatırlatmak istedim, bu 'anonscu'' rezaletine bir çözüm bulmaları gerekiyor.  Hadi ben Arkas takımından hiç haz etmem o yüzden taraflı bir gözle bakıyor olaibilirim ama etrafımdaki sohbet ettiğim bayan/erkek , genç/yaşlı fark etmeksizin bütün insanlar ciddi şekilde bu rezil heriften ve yaptıklarından rahatsız olmuşlar. Rahatsız olmamak için farklı bir yapıda olmak lazım. 

Neyse maça dönelim :)  Maçta öne çıkan isimlere değinecek olursak ,  Zagumny başta olmak üzere Fransız pasör çaprazı Rouzier bu maçta kendi standartlarının da üzerine çıkarak ( % 61 hücum yüzdesi ) çok etkili oynadı , Brezilyalı 4 numara smaçörleri Fonteles hem savunma, manşet ve hücum tarafında oldukça özverili oynadı, Zaksa nın en etkili olduğu bölge tartışmasız orta oyuncuları , Ukrayna asıllı Polonya vatandaşı Galdyr ve genç Polonyalı oyuncuları Wisniewski hem hücum hem de blok konusunda çok iyiydiler. Castellani her zamanki gibi yine maçın içindeydi ve takımını kenardan çok iyi bir şekilde yönetti. Castellani'nin bizden gitmesine sabep olan her kim var ise maç sırasında çok kulaklarını çınlattım. Çok iyi bir takım kurmuş ve çok iyi voleybol oynayarak çok iyi gidiyorlar. Polonyalı milli orta oyuncu Madzonek Zaksa takımının yedekleri arasında bulunuyor. Castellan'ye final 4 yolunda başarılar diliyorum …

 Arkas takımı hücum düzenini 3 senedir süre gelen şekilde yine Agamez üzerine kurmuştu  fakat bu turu geçmesi için yeterli olmadı. Perrin Agamez'e yardımcı olsada bu çaba yeterli olmadı.Perrin konusunda Hoag'ı tebrik ediyorum , geçen sene geldiğinden bu yana çok büyük bir aşama gösterdi ve iyi bir 4 numara oyuncusu oldu. Aslında maç genelinde Arkasın manşet/ mükemmel manşet oranları ( %54 ,% 49 ) Zaksa’nın manşet/mükemmel manşet oranlarından ( %49,%30 ) daha iyi olmasına rağmen Zagumny faktörü bu oranları tersine çevirerek ve mükemmel oynayarak Zaksa’nın bu turu kolay geçsinde büyük rol oynadı. 


Zenit Kazan –Dinamo Moskova ( 3-0 -3-0 )

İlk maç istatistikleri

( Mikhailov 19 , M.Anderson 11 , David Lee 8 / Kurek 10 ,Markin 9 , Krivets 8 )
Geçen senenin şampiyonu ve bu sezonki Final 4’un en büyük favorisi Zenit Kazan  her iki maçtada Rusya temsilcisi Dinamo Moskovayı hiç zorlanmadan yenerek adını final 4 a yazdırdı. Benim beklentimin altında bir kalitede ve zorlukta geçen maçlar oldu. Dinamo Moskova'nın daha direnç koymasını bekliyordum ama her iki maçta da Moskova Zenite rakip olamadı. Bir diğer değerli pasör İtalyan Vermiglio bu seride her zaman olduğu gibi takımını çok iyi yönetti , gerekli yerlerde orta oyuncularını kullandı ama ağırlıklı olarak hücumlarını rus milli pasör çaprazı Mikhailov ve Amerikalı smaçör M.Anderson ( geçen sene bizim hocamız BAgnoli'nin Modena'dan öğrencisiydi)  üzerinden yaptırdı , her iki oyuncuda yüksek yüzde ile hücum ettiler. Zenit final 4 da ilk maçta  evsahibi Lokomotiv NOVOSIBIRSK ile karşılaşacak , benim hem ilk maç hemde şampiyonluk için favorim Zenit Kazan takımı. 

Eğer Zenit bu kupayı kazanırsa büyük ihtimal Maxim Mikhailov MVP olacaktır. Kendisi şu anda İvan Miljkoviç'ten sonra pasör çaprazı mevkisinin en iyisi konumunda henüz çok genç ama oyun stili olarak oldukça güçlü ve oyun zekası çok iyi , Maxim'in o kadar iyi fundementali varki gerekli olduğu zamanlarda çaprazdan 4 numaraya kayarak o bölgede çok iyi oynayabiliyor. Bu yaz 2012 londra olimpiyatlarında Brezilya -RUsya erkekler finalini izleyenler hatırlayacaktır. ilk 2 seti Brezilya milli takımı aldıktan sonra Rusya hocası yedek bekleyen orta oyuncusu Muserskyi çapraz bölgesine aldı ve Maxim'i 4 numaraya kaydırdı , büyük bir risk aldı ve bu risk ile beraber Maxin in 4 numarada Musersky ninde çaprazda çok etkili oynaması ile Rusya Milli takımı  efsanevi geri dönüş yaparak maçı 3-2 aldı ve olimpiyat şampiyonu oldu. 
Cuneo-Macerata : (  0/3 -3/2 ) Altın set : Cuneo …

( Sokolov 22 ,Antonov 18, Wijsmans 18 , Ngapeth 13,Kohut 7 , Grbiç 7 / Zaytsev 15 , Kooy 15, Parodi 12, Stankoviç 9 , Podrascanin 6 )


Çeyrek Final maçlarının içinde ( aslında doğru terim 6lı playoff ) en zevkli , en çekişmeli ve altın sete giden tek mücadelesinde iki İtalyan devinin kapışmasında gülen taraf Cuneo oldu. İlk maç Macerata kendi evinde hiç zorlanmadan 3-0 kazanmıştı , herkes ilk maçtaki silik oyundan dolayı ikinci maçında Cuneo’nun sahasında olmasına rağmen farklı geçmeyeceğini düşünüyordu, fakat Cuneo bende dahil bir çok voleybolseveri yanılttı.

 Rövanş maçına Cuneo çok hızlı başladı, 40 yaşındaki efsanevi sırp pasör Grbiç önderliğinde ilk 2 seti çok rahat aldılar. Fakat 3ncü ve 4ncü sette maçı altın sete götürmek istemeyen Macerata bu sefer direksiyonu elinde aldı, sırp asıllı İtalyan pasör Traciva 3ve 4ncü setlerde çok iyi oynadı , Macerata takımı pasör çaprazsız oynayan tek erkek takımı durumunda. ( en azından benim izlediğim onca maç ve takım arasında ) yani geçen seneki Fenerbahçe Bayan voleybol takımı gibi 3 tane smaçörünüde manşete sokuyor ,Zaytsev, parodi ve kooy bu 3 oyuncuda manşete girdiler. Pasör çaprazsız oynuyor terimi yanlış anlaşılmasın o bölgede Zaytsev oynuyor ama alışılagelmiş manşete girmeyen bir çapraz gibi oynamıyor aslında Zaytsev in orijinal mevkiside 4 numara smaçördür. Birçok maçta bu sistemin faydasını gören Macerata takımı bu maçta bu sistemin zararını gördü.3 smaçörünün de hem hücum etmesi  hemde manşete girmesinden dolayı yorulduğu için  ( özellikle Zaytsev Altın sette çok yorgundu.) 

Cuneo takımı Final 4 a adını yazdıran taraf oldu. Cuneo özellikle son set ve altın sette mükemmel oynadı, 40 yaşındaki efsane pasör sırp Grbiç ( 7 sayı )  mükemmel oynadı ve galibiyetin mimarlarından oldu . Grbiç yıllanmış şarap gibi halen çok iyi , halen çok formda ve halen çok üst düzey oynuyor. Genç pasörlerin mutlaka örnek alması gereken bir pasör. Birçok pozisyonda tek elle orta oyuncularına verdiği pasları benim diyen pasörler iki elle veremiyorlar. Toplam oynanan 6 sette  hem daha iyi manşet aldığı için hemde daha iyi hücum ettiği için Cuneo kendi evinde hak eden bir galibiyet aldı. Cuneo takımı Zaksa takımı ile yarı finalde karşılaşacak …

Rusyada mart ortasında gerçekleştirilecek olan Final 4 da dört tane çok iyi pasörün sahne alacağı güzel maçlar oynanacak.                                                   Zagumny/ Zaksa                                           Grbiç /Cuneo-


                                           Vermiglio/ Zenit

  
   
   


                                               Butko/Novosibirk –Bu birbirinden değerli pasörleri ilk defa bir yarı finalde izleme fırsatı bulacağımız için ben oldukça heyecanlıyım ve maçları sabırsızlıkla bekliyorum. Mantıklı olarak bakarsak şayet Zenit Kazan ağır favori durumunda ama gönlümden eski dost Castellani’nin çalıştırdığı ve en sevdiğim pasör Zagumny’nin takımı olan Zaksa’nın bu turnuvada şampiyon olması geçiyor. Yaklaşık 3 hafta sonra hep beraber izleyeceğiz ve şampiyonun kim olacağını öğreneceğiz.
Herkese sevgiler saygılar

Cem AĞRAK

Hiç yorum yok: