20 Ekim 2013 Pazar

Fenerbahçe Grundig 3 -Anorthosis FAMAGUSTA 0 ...

                  


      2014 CEV Erkekler Challenge Kupası 1nci tur ilk maçı antreman havasında geçerken Fenerbahçe Grundig rahat bir oyun sonrası 2 nci maç için avantajlı bir skor ( 3-0) elde etti. Kazandığımız Balkan Kupası sayesinde oynama hakkı kazandığımız bu kupayı belki de sezon sonu müzemize koyabiliriz , maç sonunda oyuncumuz Fonteles'in açıklamalarından bu kupayı ne kadar ciddiye aldığımız belli oluyor. 
          Oğlum Poyraz beyin alerjik astımı ile uğraştığımız bir haftasonu büyük reis İvan , değerli hocamız Castellani ve yeni transferimiz Fonteles'i izlemek bir nebze de olsa bana moral oldu. Aslında yazmayı düşünmüyordum ve akşam üzeri forumlara bir göz gezdirmek istedim , fakat ciddi anlamda sahadaki ile alakası olmayan ''ezbere ve Klişe '' yorumları görünce yine bir iki  kelam etmek gerekli diye düşündüm.                      Famagusta takımı bizim ayarımızda bir takım değil, o yüzden bu maçında üzerinde çok fazla durmaya gerek yok , başta KAPTAN İvan önderliğinde her oyuncumuz maçı ve rakibi ciddiye alarak oynadık ve kazandık.    • İvan reis cidden şarap gibi yaşlandıkça daha bi değerleniyor daha bi güzelleşiyor . 35 yaş arifersinde halen 20 lik delikanlı gibi amatör ruh ile mücadele ediyor. Çok iyi yapamazsa bile savunma disiplininden asla taviz vermedi , maç içinde birkaç kez çok zor topları çıkardı. % 48 ile hücum etti 2 ace ile beraber 17 sayı ile maçın en skorer oyuncusu oldu. bir iki top haricinde CEyhun ile uyumu iyiydi , gelen zor topları her zamanki gibi tecrübesi ile sayıya çevirdi. İvan'ın bizdeki 4üncü senesi ve artık fazlası ile takımı sahiplenmiş her oyuncu da ona saygı duyuyor ( duymak zorunda da ). Bu maç iyi servis attı reis 2 ace var ayrıca 14 ile takımın en çok servis kullanan oyuncusu oldu. İvan'ın performansı ile ilgili en ufak bir endişem yok zaten kötü de oynayaiblir ama asla mücadele etmekten savaşmaktan vazgeçmez , bu sebeple o Dünyanın en iyi voleybol oyuncularından birisi..

  • Marshall'ı iyi gördüm çok şükür bir sakatlığı yok gibi , zaten Marshall sağlam olduğu takdirde çok çok büyük etki eder takıma , umarım dizleri bu sezon onu hiç yarı yolda bırakmaz , hücumda çok yük binmedi üzerine ama yinede % 50 ile hücum etti 2 blok 1 ace toplam 10 sayı üretti , Onu manşette fena bulmadım ki rakip bütün servileri Marshall üzerine attı buna rağmen rakamları fena değildi ( % 50 , % 40 ) . Onunla ilgili söylenebilecek 2 handikap , 
  1.                sakatlık 
  2.                servisleri 
        Açıkcası her iki konu ile ilgili olarak sakatlanmasın diye dua etmekten       başka   yapılacak bir şey yok , bu saatten sonra ondan çok iyi servis      atmasını beklemek hayalcilik olur , tekrar söylemekte fayda var sağlam bir marshall halen bu ligde oyunun her iki yönünde çok iyi fayda sağlar ..

                                            

  • Yeni transferimiz Fonteles çok sempatik bir oyuncu , çok disiplinli çok hırslı ve oldukça etkili servis kullanan bir oyuncu. Bu maçta İvan dan sonra ikinci hücum opsiyonumuz konumundaydı , bu sezon ağırlıklı olarak İvan ve Fonteles üzerinden hücum edeceğiz onu çok fazla manşete sokmadık , bu maç özelinde demiyorum ama iyi manşeti olan bir oyuncudur. 2 blok 2 ace % 67 hücum yüzdesi ile 15 sayı çok iyi bir oyun sergiledi. Fonteles'in en büyük avantajlarından birisi çok hızlı bir kolu var, nispeten biraz gerisine düşen toplarda İvan ve Marshall a göre çok daha hızlı hareket ettiği için etkili hücumlar yapabiliyor , Fonteles takıma daha da ısındıkça çok daha katkı verecektir

  • Orta oyuncularımız Emin ve İbrahim'e çok fazla yük düşmedi Emin % 71 gibi güzel bir yüzde ile hücum etti ve 7 sayı ile katkı verdi , İbrahim ne yazık ki ne blok ne hücum sayı üretemedi , fakat her ikiside etkili servis kullandılar. Takımın şu andaki en zayıf halkası orta oyuncuları olarak görünüyor . 

  • Serkan'ı hiç beğenmedim ne yazık ki üzerine bir türlü koyamıyor geldiğinden beri hep aynı çizgide , üzerine çok fazla servis atılmamasına rağmen manşet oranları heleki rakibin zayıflığı düşünüldüğü zaman çok yetersiz ( % 50 , % 31 ) 
                                    
  • Açık söylemek gerekirse bu maçta en çok Ceyhun'u beğendim , zaten 7.3 gibi yüksek bir puan alarak maçı tamamladı. Kısa boyuna rağmen çok iyi zamanlama ile 3 blok yaptı , Ceyhun'un pasör olarak oynadığı maçlarda rakip takım hücumlarını onun file önünde olduğu noktalara yönlendirecektir ama böyle güzel zamanlama ile blok yaparsa çok etkili olur. Rakip zayıf olmasına rağmen çok da iyi olmayan mükemmel manşetimize rağmen iyi pas dağıttı , evet bir kaç pozisyonda İvan' a biraz alçak biraz da gerisine düşen topları attı bir iki pozisyonda ise Fonteles'in açığına gelen toplar attı ama maç genelinde çok iyiydi. Bu formu ile devam etmesini diliyorum , hem kendisi direkt oynayabilir hemde Arslan'ın olası ''rehavet ve disiplinsizlik'' durumlarına güzel bir el freni olabilir.            Henüz sezonun başı olmasına rağmen hücum anlamında takımı iyi buldum. TAbiki yeni oyuncularımız var ,Fonteles'in biraz daha takıma alışması gerekiyor , zaten 3 tane çok üst düzey yabancımız var , başımızda çok değerli bir hocamız var . Castellani'ye de hoşgeldin demek istiyorum , anlam veremediğim şekilde hocasız geçen 1 sene ve kaybedilen prestij kupalar avantaj vs aklıma geldikçe sinirleniyorum. Manşet ve blok performansımız henüz yeterli seviyede değil , hocamıza güvenim sonsuz gerekeni yapacaktır , Lig için Halkbankası ağır favori onlar ile final oynarız gibi duruyor. Bu sezon bir aksilik ve takımda bir ahenk!!! sıkıntısı olmaz ise Challenge kupasını alabiliriz.. 

Güzel ve sakatlıksız sorunsuz bir sezon olması dileğiyle herkese önce sağlık sonra saygı ve sevgiler.

Cem AĞRAK 

       
3 yorum:

sulozgul dedi ki...

Sevgili Cem,öncelikle Poyraz'a geçmiş olsun,rahatsızlığının ismini ilk kez duydum.İnşallah çok ciddi bir durum değildir.Maça gelince;salondaydım,her zamanki gibi salon boştu.Oyundan biz de memnun olduk fakat bazı arkadaşlar özellikle Ceyhun'u hiç beğenmemişler.Herhalde başka maçı seyretmişler.Ben gayet başarılı buldum.Tamam bazı pasları problemliydi ama hiç te kötü oynamadı.Fonteles çok iyi bir transfer olduğunu bağıra bağıra söylüyor.Ama İvan deyince şöyle bir durmak gerekiyor.O yaşında öyle bir toplara atlıyor ki Serkan bile yanında yaya kalıyor.Hele 1 numaradan arka arkaya 2 nin arkasına atılan plaselere yatarak öyle savunma hamleleri yaptı ki akıllara seza.Çok sağol İvan,iyi ki varsın,iyi ki bizim takımdasın,canlı olarak seni seyretmek gerçekten büyük bir keyif.Neyse fazla uzatmayayım.Bu arada bayramını da kutlar sevgi ve saygılarımla.Süleyman Özgül Ataşehir.(Bu gün Efes maçına gelirsen görüşelim)

Ömer dedi ki...

Öncelikle geçmiş olsun.. Umarım ufaklığın başına gelenler daha fazla büyümeden hallolur..
Diğer taraftan yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum.. Yumuşak karnımız orta oynuclarımız ve libero.. Ligde Tzourits gibi bir orta oyuncu varken eldekilerle durumu idare etmek çok çok zor.. Yine Oliveira (Halkbankası)komple bir pasör.. Bizdeki iki pasörün iyi yönlerinin birleşimi gibi.. Arslan'ın istikrarsızlığı artık oyun karakteri gibi, Ceyhun'un fizik dezavantajı (Bu maçta blokta yakaladığı toplar olumlu ancak bir üst seviyede neler olur kestirmek çok zor değil)..
Diğer taraftan, enseyi karartmaya gerek yok, 4 numaradaki iki oyuncumuz, neredeyse ligin en komple voleybolcuları.. Normal şartlarda, servis karşılama ve hücumda ortalamaları çok yüksek.. Siz de belirtmissiniz, ben bir adim oteye gotureyim, Felipe Fonteles iyi gununda tek basina mac aldirir.. Servis, manset ve hucumda hirsiyle takimi ayaga kaldirabilecek bir oyun yapisina sahip.. Ivan'ı zaten konuşmaya gerek yok.. Ikisini bir arada izlemek guzel olacak..
Yazilarinizin devamini okumak dilegiyle

cem ağrak dedi ki...

Süleyman abi Efes maçında sohbet ettik zaten özlemişim seni baya olmuştu görüşmeyeli, bu sezon umarım bol bol görüşürüz , CEyhun konusunda fikirleirmi söyledim iyi oynadı bu performansı Arslan performansını da mutlaka artıracaktır. İvan çok büyük bir sporcu büyük bir simge . bırakana kadar bizimle olur inşall

Ömer;
değerli dostum iyi dilekler için teşekkürler, Tzourits iyi ve güçlü bir orta oyuncu olmasına rağmen Halkbankasında Pasör Çaprazı olarak oynayacak bu sezon , Emre ve Resul oldukça iyiler o bölgede, bizim orta sıkıntımız var bunu CAstellani blok yerleşimlerinde daha hızlı hareket ederek çözecektir ayrıca iki smaçörümüz Fonteles ve Marshall blok konsunda çok iyi oyuncular , orta oyunculara bu konuda yardımcı olacaklardır Pasör sıkıntımız var başından beri söylüyorum ,Raphael Brezilya milli takım yedek pasörü çok iyi bir pasör , ne yazık ki bu memlekette Dünya standartlarında bir pasör yok , ama yabancı sınırı elimizi kolumuzu bağlıyor. başta CAstellani ve İvan ,fonteles ve MArshall a güveniyorum...
maçlar ilerledikçe bol bol sohbet ederiz.
saygılar