30 Temmuz 2013 Salı

YEON KOUNG KIM SORUNU


Bilindiği üzere Yeon Koung Kim Haziran 2011 tarihinde Fenerbahçemiz’e transfer oldu.Sözleşmesi 1 yılı opsiyonlu olmak üzere 2 yıllıktı.Fakat CEV’in Fenerbahçe’ye WILD CARD vermeyeceğini açıklamasıyla birlikte Yeon Koung Kim’in haklarını elinde bulunduran Heungkuk isimli sigorta şirketi kulübe faks çekerek  Kim’in kontratındaki opsiyonu kullandırtmayacağını belirtti.Bu fakstan Kim’in haberi yoktu ve bu belgeninde yasal bir hükmü yoktu.

  
   Sezon bitimiyle birlikte Yeon Koung Kim’e Rusya,Azerbaycan ve Türkiye’den teklifler gelmeye başladı.Bu tekliflerden en cazip olanının Azerbaycan ekibi Azerrail Bakü takımının olduğu söyleniyor.Heungkuk Azerrail’in önerdiği 1.5 Milyon €’luk teklifi Kim’e sormadan kabul etmiş.Kim’de kendisine sorulmadan kabul edilen bu teklife karşı çıkıp,Azerrail’in teklifini reddetmiş.Heungkuk ise Yeon Koung Kim’e iki teklif sunmuş.Ya Kore’de Pink Spiders(Heungkuk Sigorta’nın takımı) forması giyecek.Yada Azerrail’den gelen teklifi kabul edecek.KOVO’nun destek verdiği Heungkuk Kim’e baskı yapmaya başladı.Ama Kim direndi ve konuyu KVA’ya taşıdı.

  Yukarıda da yazdığım gibi Heungkuk’un çektiği fakstaki belgenin yasal bir hükmü yoktu.Kim’in avukatlarıda bunu belirttiler.Zaten yapılan ilk sözleşme 30 Haziran 2012’de geçerliliğini yitirmiş.Fakat Heungkuk Kim’in dışarda geçirdiği süreyi hesaba katmadığı için Kim’in serbest kalabilmesi için 2 yıl daha Kore’de oynaması gerektiğini söylemiş.Bu ‘’Altı Yıl’’ kuralı da Heungkuk’un değil KOVO’nun ortaya attığı bir kural.Ayrıca oyuncunun yurt dışında bir takımla sözleşme yapıp yapmamasına göre değişmiyormuş.
 
  Tüm bu yaşananlardan sonra Temmuz 2012’de Kim Türkiye’de oynamak istediğini hatta Fenerbahçe ile uzun süreli bir kontrat yapmak istediğini belirtti.Transferinin gerçekleşmemesi durumunda voleybola 1 yıl ara vereceğini sözlerine ekledi.

  16 Temmuz 2012 tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübü resmi internet sayfasından Yeon Koung Kim ile 2 yıllık sözleşme imzalandığını duyurdu.Tam sorunlar çözüldü derken Dünya Şampiyonası’ndan birkaç gün önce FIVB’nin Yeon Koung Kim’e lisans vermediği ortaya çıktı.Bunun sebebinin ise 7 Eylül 2012 tarihinde Kim ile KVA ve Heungkuk arasında imzalanan gizli bir anlaşma olduğu iddaa ediliyor.Bu anlaşma sadece bu 3 tarafta kalacak ve Kim 2 yıl Fenerbahçe’de oynadıktan sonra Heungkuk’a geri döneceği iddaa edildi.Yani Yeon Koung Kim kandırılarak sözleşme yapıldı.


  Bu sözleşmenin gizli kalması Yeon Koung Kim’e serbestlik kazandıracağından Heungkuk ve KVA sözleşmeyi FIVB’ye gönderdi ve FIVB’de Yeon’a lisans çıkartmadı.Yeon’un menajeri Kore’de verdiği röportajda Fenerbahçe’nin bu sorunu çözmek için büyük bir çaba sarfettiğini ve TVF’nde FIVB ile olan görüşmelerde kulübe yardımcı olduğunu söyledi.Bu tarihten sonra Ali Koç’un devreye girerek 1 milyon doların üstünde bir ödeme yaptığı iddaa edildi ve Kim’in lisansının çıktığı duyuruldu.Fakat KOVO’nun sadece 1 senelik transfer sertifikası verdiği söyleniyor.Buda Kim’in yine bonservisini elinde bulunduramayacağı anlamına geliyor.
 
  Bu sezonun başında ise KOVO’nun 1 senelik verdiği transfer sertifikasının süresi doldu ve Kim yeniden ülkesine döndü.


Yeon Koung Kim 15 Temmuz 2013 tarihinde bir basın toplantısı düzenledi.Bu toplantıda şunları söyledi; 

  “Heungkuk Pink Spiders ile ilgili yaşadığım problem beni çok üzüyor, eğer bu problem en kısa sürede çözülemez ise; milli takımından geçici olarak emekli olacağım.”

  23 Temmuz 2013 tarihinde Kim Güney Kore Ceza ve Mükafat Komitesi’nin düzenlediği toplantıya katıldı.Bu toplantının amacı Yeon’un Heungkuk ile yaşadığı sorunu tartışmaktı.Heungkuk sarı meleğimizi sözleşmesi olduğu halde keyfi olarak çekip gitmekle suçladı.Kim buna itiraz etti fakat itirazı reddedildi.KOVO Kim’in serbest kalmak için gerekli şartları yerine getirmediğine hükmetti.KOVO’nun avukatı yaptığı açıklamada ‘’ Bir oyuncu, sözleşmesi bitmiş dahi olsa KOVO ilan etmeden serbest kalamaz. ‘’ dedi. Ayrıca ‘’Milli takımdan ayrılma hakkının yine KOVO’nun iznine bağlı olduğunu’’ söylemiş. Bir başka iddaalara göre Yeon’un beraberinde getirdiği belgelere göz atılmadığını,kendisine söz hakkı bile verilmediği söyleniyor.
 
  24 Temmuz 2013 tarihinde ise KVA, Yeon Koung Kim’e Uluslar Arası Transfer sertifikası vermeyeceğini açıkladı. 
  
  Aynı gün Hakan Dinçay Totemspor’a şu açıklamaları yaptı;
 
  ''Yeon Koung Kim, Fenerbahçe’nin sözleşmesi oyuncusu. Kim ile 1 yıllık daha sözleşmemiz var. Kore Federasyonu’nun ne yapmaya çalıştığını tam olarak anlamış değiliz, geçen yıl da benzer şekilde sorunlar çıkarttılar, ama Kim geride kalan sezon takımımızın formasını başarıyla giydi. Biz Kim’den, o da bizden memnun. Hedeflerimiz doğrultusunda ihtiyacımız olan bir oyuncumuz. Yeon Koung Kim’in durumu ile ilgili olarak FIVB’den kulübümüze gelecek yazıyı bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde bu durumun çözüme kavuşacağını düşünüyoruz.''


  Tüm bu gelişmelerden sonra Kim’in önümüzdeki sezon Fenerbahçe forması giymesi zor görünüyor.Ancak geçen sene olduğu gibi Fenerbahçe Heungkuk’a bir miktar para öderse bu transfer gerçekleşebilir.Yeon Koung Kim CAS’a başvurarak karara itiraz edebilir.Fenerbahçe’de FIVB’ye itirazda bulunabilir.

Yeon Koung Kim’in hayranları tarafından başlatılan imza kampanyası;
 

  Twitter hesaplarından #LetKimYeonKoungPlay etiketiyle Kim’e destek olabilirsiniz.

  Öncelikle şunu belirtelim yukarıdaki bilgilerin kesinliği yoktur.
Bilgilerin bazıları Kim’in Güney Kore’de ki hayranlarından temin edilirken yazının ana teması Twitter’da ki @YellowAngels sayfasından alıntıdır.Twitter’da ki @Sari_Melekler sayfası bu yazının daha kapsamlısının toplanmasında aracı olmuştur.Bizde elimizden geldiğince taraftarlarımız için özetlemeye çalıştık.

Herkese saygılar ve sevgiler...
Serdar ŞİRİN

Hiç yorum yok: